Search
Close this search box.

#TurystycznyCzwartek – Szlak Kościołów Drewnianych

Jest rok 2005. Kończą się prace związane z oznakowaniem turystycznych szlaków rowerowych na terenie Puszczy Zielonka. Czas na nowe pomysły które wraz z ówczesnym pracownikiem Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka Andrzejem Billertem po akceptacji przez Zarządu związku zostają spisane w Strategii Rozwoju Turystyki.  I tak w kwietniu 2008 roku na mapie turystycznej pojawia się Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka.

Obejmuje on 12 kościołów o konstrukcji drewnianej znajdujących się:

  • w Kicinie w Gminie Czerwonak
  • w Długiej Goślinie w Gminie Murowana Goślina
  • w Skokach Raczkowie Jabłkowie i Rejowcu w Gminie Skaki
  • w Węglewie w Gminie Pobiedziska 
  • w Łagiewnikach Kościelnych, Sławnie i Kiszkowie w Gminie Kiszkowo
  • w Wierzenicy i Uzarzewie w Gminie Swarzędz.

Niby z konstrukcji podobne a zarazem tak inne. Jeden Szachulcowy, inny położony na pięknym wzgórz, kolejny pełniący funkcję kaplicy cmentarnej. Z każdym związana historia. Z którym z kościołów połączylibyście Kochanowskiego, Reja czy Cieszkowskiego, Gdzie znajdują się słynne florenckie drzwi. Wraz z otwarciem szlaku pojawiło się nie tylko oznakowanie ale także przewodnik czy muzyka dedykowana każdemu z obiektów.
Kilka lat później do Szlaku dołączyły jeszcze Sanktuarium Maryjne w Dąbrówce Kościelnej oraz Zespół Pocysterski w Owińskach tworząc 110 km pętlę Szlaku Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka. Szlak możecie pokonać samochodem, rowerem lub podczas pieszych pielgrzymek. Więcej informacji o Szlaku znajdziecie na stronie turystyka.puszcza-zieonka.pl. A my naszą podróż kończymy w Wierzenicy do której jako ojciec chrzestny Szlaku mam największy sentyment. 

Do zobaczenia w kolejnym turystycznym czwartku!

Wersja wideo: ZOBACZ

Facebook
Platforma X
Email
Drukuj
Skip to content