CZERWIEC NALEŻAŁ DO DZIECI

Czerwiec tradycyjnie obfitował w wydarzenia organizowane przede wszystkim z myślą o dzieciach. Maraton sportowych rywalizacji dziecięcych zaczęliśmy w Bolechowie 31 maja – trzecią edycją Aktywnych Dzieciaków. W biegach na dystansach od 100 do 500 m udział wzięło 83 dzieci, z których najmłodsze miało zaledwie 15 miesięcy! 

 

W Dzień Dziecka natomiast podczas II AKWENowego Dnia Rodziny na boisku przy pływalni w Koziegłowach po raz kolejny graliśmy w gry i zabawy z lat 80. i 90. To kopalnia świetnych pomysłów na wspólne aktywne spędzanie czasu. „Nie kręć, że strzelisz”, zośka, skaczące butelki, guma od kostek po paszki – były wyzwaniem nie tylko dla najmłodszych.  Wydarzenie było finansowane ze środków programu profilaktycznego Rodzina na tak.

 

W sobotę 4 czerwca mieliśmy okazję towarzyszyć inauguracji Dni Gminy Czerwonak przy przystani AKWEN Marina. Zapraszaliśmy do strefy relaksu, ale aktywnej! Można było wyłowić rybę na sprytny magnesik przy wędce, pograć w bule, siatkówkę, a dzięki uprzejmości Klubu Golfowego Oskoma Trzaskowo zagra w mini golfa. Można też było nic nie robić i patrzeć w niebo leniwie wylegując się na trawiastych poduchach, które udostępniła nam Fundacja Malta.

 

Wreszcie w niedzielę, w tym samym miejscu, a właściwie w samym sercu AKWEN Mariny spotkali się uczestnicy rajdu Brzegiem Warty, Rodzinnie Rowerem przez Powiat Poznański. Pięć tras o długości od 5 do 35 km, rozpoczynających się w różnych miejscach, z metą na przystani. 150 uczestników w wieku od 3 do blisko 80 lat. Na mecie wszyscy otrzymali posiłek i tradycyjnie już upominek. Rajd został zorganizowany we współpracy z Oddziałem Środowiskowym PTTK Poznań – Nowe Miasto oraz Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Partnerami wydarzenia byli Powiat Poznański, Miasto Poznań oraz UG Czerwonak, a także: I-KAR Centrum Chorób Serca i Układu Krążenia, Stowarzyszenie Jedna Chwila – Iron Crew, Niebieska Fala,

Kibice Razem Lech Poznań (m.in. fundatorzy nagród), Klub Golfowy OskomaTrzaskowo oraz Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągowe, które zadbało o wodę dla uczestników rajdu.

 

Kolejne wydarzenie adresowane do dzieci i tym razem tylko do nich, to II Festiwal Tenisa, który odbywał się jako jedna z atrakcji Dni Gminy Czerwonak. 8 czerwca na boisku w Koziegłowach trenerzy Czerwonackiej Akademii Tenisa wprowadzali dzieci w wieku od 5 do 12 lat w świat sportowych wartości, wśród których najbardziej liczą się uczciwość, wytrwałość, współpraca, odpowiedzialność i samodyscyplina. Przypominamy, że Czerwonacka Akademia Tenisa prowadzi w roku szkolnym stałe zajęcia dla dzieci na kortach w Bolechowie-Osiedlu.

To wydarzenie pierwotnie było planowane na maj. Deszczowa i wietrzna pogoda pomieszały nam szyki i ostatecznie 12 Olimpiada Przedszkolada została zorganizowana 10 czerwca. To bez wątpienia był wyjątkowy dzień. Na boisku w Owińskach w olimpijskie szranki stanęło blisko 300 zawodników i zawodniczek w wieku 6 lat reprezentujących dziesięć gminnych przedszkoli:
Akademię Odkrywców w Bolechowie,
Gminne Przedszkole im. Dzieci z Leszczynowej Górki w Czerwonaku,
Publiczne Przedszkole Bańka Mydlana w Czerwonaku,
Publiczne Przedszkole Rubi w Czerwonaku,
Żłobek i Przedszkole “Wesołe Smyki” z Miękowa,
Niepubliczne Przedszkole Czarodziejski Zamek Owińska,
Gminne Przedszkole w Owińskach,
Przedszkole Niepubliczne “Skrzat” z Koziegłów,
Gminne Przedszkole nr 2 im. Krasnala Hałabały w Koziegłowach,
Gminne Przedszkole nr 1 Bajkowe Ludki w Koziegłowach.

Po odśpiewaniu przez przedszkolaków hymnu olimpiady i złożeniu przysięgi, wciągnięciu flagi olimpijskiej na maszt i zapaleniu znicza olimpijskiego, rozgrywki oficjalnie otworzyła pani Joanna Kowalczyk-Chudy, sekretarz gminy.

I zaczęło się. Dzieci walczyły zaciekle w konkurencjach, które były bliższymi lub dalszymi odpowiednikami prawdziwie olimpijskich dyscyplin: skoku w dal, sztafety, piłki nożnej, tenisa, pchnięcia kulą.

Sędziowie sprawnie podliczyli wyniki i okazało się, że zwycięzcami ex aequo są wszyscy! Puchary za zdobycie I miejsca i sportowe nagrody trafiły do każdego uczestniczącego w olimpiadzie przedszkola. Wręczyli je wraz z medalami wójt gminy Marcin Wojtkowiak i Przewodniczący Rady Gminy Wojciech Skrzekut.

W organizacji Przedszkolady pomogli nam bardzo ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Owińskach, Czerwonacka Akademia Tenisa, Transkom (odpowiedzialny za transport przedszkolaków), Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągowe (dostarczając wodę) oraz Klub Golfowy OskomaTrzaskowo (wypożyczając strzelnicę golfową). Wydarzenie odbyło się dzięki środkom z programu profilaktycznego Rodzina na Tak.

Jeszcze tego samego dnia w wiadomościach na naszym facebookowym profilu pojawił się komentarz. Krótki: „Było fantastycznie!”.

 

Skip to content