#TurystycznyCzwartek – Aromatorium – Biblioteka Zapachów

W kolejnej odsłonie Turystycznego Czwartku zabieramy Was do miejsca niezwykłego, które znajduje się w Owińskach.

Miejsce, które odwiedził Arek z Tolą AKWENolą jest unikatowe w skali naszej gminy, nawet całej Polski ale przede wszystkim jest to miejsce wyjątkowe na mapie Europy. O jakim miejscu mówimy?

Aromatorium, biblioteka zapachów znajduje się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Została otwarta całkiem niedawno, bo w lutym 2023 roku. Zgromadzono w niej ponad 6.000 zapachowych eksponatów. Uczniowie SOSW mają w tym miejscu zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej – Czym pachnie świat? Pracownia podzielona jest na kilka działów tematycznych: skład apteczny( mieszanki ziół, medykamenty), komponenty spożywcze firmy Kaczmarek Komponenty, olejki eteryczne, przyprawy, aromaty perfumeryjne.

Po Aromatorium oprowadziła nas jego opiekunka Pani Magdalena Ciura. Pokazała nam m.in. zapach, który uważa za najładniejszy oraz ten, za którym nie przepada. Zadaliśmy Pani Magdalenie również kilka ciekawych pytań np. o to, czy w Aromatorium można wyleczyć katar. Odpowiedź jest twierdząca! W zasobach biblioteki znajduje się naturalny olejek eteryczny z mięty pieprzowej, którego trzy głębokie wdechy pomagają zwalczyć uporczywy katar. Nasza Tola, która w ostatnim czasie była zaziębiona przetestowała ten sposób i błyskawicznie poczuła ulgę!

Biblioteka zapachów w Owińskach uzyskała tytuł Certyfikowanej Atrakcji Turystycznej Powiatu Poznańskiego.

Aromatorium ze względu na unikalność zgromadzonych eksponatów oraz bezpieczeństwo odwiedzających jest przeznaczone dla zorganizowanych grup od klasy IV Szkoły Podstawowej. Termin zwiedzania należy uzgodnić z opiekunką Biblioteki Zapachów – Magdaleną Ciurą poprzez adres mailowy: aromatorium@niewidomi.edu.pl.

Musicie koniecznie zobaczyć to miejsce! 🙂

Wersja wideo: ZOBACZ

Skip to content