Stypendia sportowe przyznane

19 maja Wójt Gminy Czerwonak ogłosił nazwiska dwunastu tegorocznych stypendystów spośród 35 sportowców z naszej gminy wnioskujących o wsparcie finansowe. Od marca obowiązuje nowa uchwała regulująca zasady przyznawania stypendiów. Co się zmieniło?

 • Zniesione zostały ograniczenia wiekowe zawodników.
 • Nowa uchwała pozwala na złożenie wniosku reprezentantom wszystkich dyscyplin sportowych, nawet tych niszowych.
 • Określa równą kwotę dla wszystkich stypendystów z uwzględnieniem aktualnego opodatkowania, czy składek na ubezpieczenia społeczne.
 • Pozwala na przekazanie środków bezpośrednio do stypendysty i ogranicza procedurę przechodzenia wniosku przez kluby sportowe, co ostatecznie usprawnia całą procedurę.
 • Stwarza możliwość uzupełnienia wniosku po wezwaniu.
 • Upraszcza zasady przyznawania stypendiów.

Wybór stypendystów nastąpił na podstawie rekomendacji Rady Sportu powołanej przez Wójta Marcina Wojtkowiaka: „Moją intencją było, by w jej składzie znalazły się osoby, którym rozwój kultury fizycznej jest wyjątkowo bliski: instruktorzy, trenerzy, sportowcy, pasjonaci aktywności. Zaprosiłem do Rady Sportu Hannę Kościelską, Krzysztofa Pilarskiego, Jacka Sommerfelda, Jakuba Wojtkowiaka i Łukasza Zarzyckiego – postaci z kręgu kultury, sportu i polityki społecznej, aktywnie działające w naszej gminie. Być może dołączą do niej w przyszłości osoby spoza Czerwonaka, które wpływają na kształt i wizerunek polskiego sportu”.

Wnioskujący o stypendium Tomasz Kaczor (kajakarz, dwukrotny olimpijczyk, wicemistrz świata, złoty medalista igrzysk europejskich, srebrny medalista mistrzostw Europy i jednocześnie mieszkaniec naszej gminy) ostatecznie zrezygnował z ubiegania się o wsparcie finansowe, na rzecz młodszych kolegów i koleżanek.  Marcin Wojtkowiak zapewnił jednak, że gmina z pewnością wesprze Kaczora w inny sposób, tym bardziej, że jego wizerunek wpływa pozytywnie na promocję Czerwonaka.

W tym roku stypendia sportowe otrzymują:

 1. Natalia Jakubowicz – siedemnastoletnia zawodniczka sportów walki brazylijskiego Jiu-Jitsu, trenująca pod okiem Sebastiana Słowka w Alliance BJJ Poznań, Wicemistrzyni Europy IBJJF z Lizbony, Mistrzyni Europy CBJJP oraz Mistrzyni Polski w roku 2019.
 2. Anna Maria Łuczak, trzynastolatka, jest zawodniczką akrobatyki powietrznej. Trenując pod okiem p. Barbary Knade została w 2019 roku Mistrzynią Polski oraz wywalczyła awans na Mistrzostwa Świata w Finlandii gdzie została 16 zawodniczką świata.

 3. Eryk Wilga, piętnastolatek, kanadyjkarz trenujący w KS Warta Poznań (trenerzy Ewa i Dariusz Bresińscy). W 2019 roku został m.in. Mistrzem Polski w Międzynarodowych Mistrzostwach w Maratonie Kajakowym (C1 dystans 12000m), Wicemistrzem Polski Juniorów (C1 dystans 5000 m) oraz wicemistrzem (C2 500m) i brązowym medalistą  (C1 500m) w Mistrzostwach Wielkopolski.

 4. Magdalena Woźna, trzynastoletnia zawodniczka KS AZS AWF Poznań (trener Andrzej Ślusarek). W skokach na trampolinie w 2019 roku zdobyła złoty medal Pucharu Polski, została brązową medalistką Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych oraz ogólnopolskich zawodów „Młode Talenty”

 5. Matylda Kościelak, trzynastolatka, występuje jako piłkarka w zespole SF Lejdis Luboń (trener Anna Jankowska) oraz pływaczka w UKS Grot Koziegłowy (trener Anna Walkowiak). W 2019 roku została Mistrzynią Polski do lat 14 w piłce nożnej, jako reprezentantka Kadry Wojewódzkiej Młodzików w pływaniu wygrała Wielkopolską Ligę Pływacka oraz drużynowe Mistrzostwa Młodzików. Wygrywała również zawody pływackie w Śremie, Wągrowcu i Poznaniu.

 6. Aleksandra Hornik, dwudziestotrzyletnia zawodniczka WZBnO w klasie Międzynarodowej Mistrzowskiej. Brązowa medalistka indywidualnie oraz wicemistrzyni w sztafetach i drużynie podczas Światowych Igrzysk Wojskowych, Mistrzyni Polski w biegu na Orientację z Piechowic, Mistrzyni Polski w nocnym i średniodystansowym Biegu na Orientację z Połczyna Zdrój oraz w sprincie z Serocka. Aleksandra jest zawodniczką Kadry Narodowej Seniorów i została powołana na Mistrzostwa Świata 2020.

 7. Nadia Krezyman, piętnastolatka piłkarka występująca w Kadrze Narodowej U-17 m.in. podczas eliminacji do Mistrzostw Europy, Mistrzyni Polski juniorek młodszych U-16 w kadrach wojewódzkich, klubowa Wicemistrzyni Polski Juniorek Młodszych U-16, brązowa medalistka Mistrzostw Polskich w futsalu U-14.

 8. Aleksander Sęczkowski, dwudziestoczterolatek, zawodnik Cityzen Poznań oraz AWF Poznań, triathlonista, pływak. Wicemistrz Polski w sportowym Ratownictwie Morskim, czwarty i piaty zawodnik Mistrzostw Polski w triathlonie na dystansie klasycznym i sprinterskim, zwycięzca klasyfikacji wiekowej Triathlonu w Bydgoszczy, srebrny medalista zawodów triathlonowych w Szczecinie i Sierakowie, brązowy medalista Akademickich Mistrzostw Wielkopolski w pływaniu.

 9. Maksymilian Majewski, siedemnastolatek, zawodnik brazylijskiego Jiu-Jitsu, trenujący pod okiem Sebastiana Słowka w Alliance BJJ Poznań, czołowy krajowy zawodnik w swojej kategorii wagowej, brązowy medalista Mistrzostw Europy.

 10. Zofia Majsnerska, piętnastoletnia siatkarka KS Energetyk Poznań, nadzieja olimpijska, zawodniczka kadry regionalnej (2 miejsce w Polsce podczas ogólnopolskich zawodów Nadziei Olimpijskich), wicemistrzyni Wielkopolski w piłce Siatkowej Kadetek, mistrzyni Ogólnopolskiego Turnieju Piłki Siatkowej Kadetek, zawodniczka powołana przez Polski Związek Piłki Siatkowej do ogólnopolskiego naboru kadry w siatkówce plażowej.

 11. Julia Biskup, szesnastolatka, zawodniczka Klubu Jeździeckiego Liljówka Stęszew w jeździectwie (skoki przez przeszkody, ujeżdżanie), zawodniczka Kadry Wojewódzkiej Wielkopolskiego Związku Jeździeckiego, wygrała ogólnopolskie zawody w Lesznie w klasie N, złota medalistka ogólnopolskich zawodów dzieci i młodzieży w Jaszkowie, 14 zawodniczka Międzynarodowych Zawodów Seniorskich CSI w Poznaniu.

 12. Wiktor Jarocki, trzynastoletni wioślarz Klubu Sportowego „Posnania” trenujący pod okiem Łukasza Nieradki, Wicemistrz Polski Młodzików oraz Wicemistrz Wielkopolski na torze otwartym, zwycięzca regionalnych zawodów na ergometrze wioślarskim „I Krok Wioślarski”.

Zgodnie z uchwałą tegoroczne stypendia zostały przyznane do końca roku. Stypendystom gratulujemy i trzymamy kciuki za szybki powrót do rywalizacji na sportowych arenach.

Skip to content