Skejtujemy. Zawsze z głową

Podczas tegorocznej edycji SKEJTUJĘ Z GŁOWĄ pogoda pomieszała nam szyki. Chmury od rana zbierały się nad skateparkiem, ale do ostatnich chwil mieliśmy nadzieję, że wiatr skutecznie je rozgoni i deszcz nie spadnie. Wszystko było gotowe, Hultaje na stanowiskach, rozpoczęliśmy nawet od powitań, ale ostatecznie, dla bezpieczeństwa aktorów i komfortu publiczności, spektakl  przenieśliśmy błyskawicznie do sali widowiskowej Centrum Kultury i Rekreacji. Grunt do mieć plan B! Choć żałowaliśmy bardzo, bo w plenerze i to tym szczególnym – skejtowym, spektakl i wydarzenie wybrzmiałyby z pewnością pełniej.

Teatr Porywacze Ciał zabrał nas w świat, w którym sztywni pracownicy banku w marynarkach i pod krawatem, podczas przerwy w pracy przeistaczają się  w gang skooterowców i czując się absolutnie wolni, oddają się szaleństwu zabawy przy dźwiękach głośnej muzyki. Zabawy wymykającej momentami spod kontroli. Każdy z nas potrzebuje chwil, w których chce poczuć się sobą, wyzwolić się ze sztywnych ograniczeń jakie nakłada na nas życie i robić to, na co ma ochotę, co daje mu radość. Skatepark jest przestrzenią, która temu sprzyja i służy. Ale prawdziwa wolność nie polega na łamaniu reguł, choć często jest z tym mylona. O regułach i zasadach jakie na skateparku powinny obwiązywać mówiliśmy w finale wydarzenia. Przypomnijmy:

  1. Bądź uważny. Skatepark to nie plac zabaw. Jest jak ulica, gdzie obowiązują podobne zasady: zanim włączysz się w ruch – popatrz w lewo, prawo, jeszcze raz w lewo i przed siebie. Ruszasz dopiero wtedy, gdy droga jest wolna.
  2. Czekając na swoją kolej – zachowaj bezpieczną odległość od krawędzi niecki czy przeszkody (60-100 cm).
  3. Staraj się zachowywać główne linie poruszania się po skateparku. Nie „zygzakuj”, bo grozi to kolizją.
  4. Nie zajeżdżaj drogi kolegom i koleżankom. To częste zwłaszcza u „skooterowców” (jeżdżących na hulajnogach).
  5. Ostrzegaj, że jedziesz.
  6. Nie siedź, nie jedz, nie odpoczywaj na przeszkodach.
  7. Kaski na głowach, ochraniacze na kolanach i łokciach – to bezwzględny wymóg.
  8. Zachowaj kulturę: nie przeklinaj, nie śmieć, nie hejtuj. Pomagaj młodszym.

Dziękujemy bardzo Gminie Czerwonak, Czerwonackim TBS-om i Księgarni Szkolnej A.T. Anders w Koziegłowach za włączenie się w organizację wydarzenia.

Foto: Barbara Wicher

Skip to content