Repliki karabinów Mauser 88K, kaliber 11

„Na początku pierwszej dekady XX wieku prawie 47 tys. dzieci w 755 szkołach Wielkopolski powiedziało zaborcy – nie!”

„Właśnie to pokolenie strajkujących dzieci kilka lat później po raz kolejny powiedziało zaborcy – dość! Chwyciło za karabiny i biło się o niepodległość w szeregach powstańców wielkopolskich”

„Zaczęło się w Jarocinie”, A. Gogulski, Jarocin 2013

 

Powyższy fragment pochodzi z książki, która została wydana na 95-lecie Powstania Wielkopolskiego. To właśnie ta książka była inspiracją dla Pana Mariana Klessy pracownika CRKF AKWEN w Czerwonaku, aby zrobić replikę dwóch karabinów dla uczczenia rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego powstańców gminy Czerwonak.

Choć pomysł narodził się wcześniej, dopiero 5 lat temu kamień został przywieziony z osiedla Przylesie i został ustawiony od strony zachodniej przy remizie w Czerwonaku. W 2019 r. w stuletnią rocznicę wybuchu do kamienia upamiętniającego Powstańców Wielkopolskich przymocowano karabiny. Karabiny zostały przystrojone dwoma bagnetami i dwoma flagami biało-czerwonymi.

Kolby zostały wykonane z drewna twardego, pomalowane pokostem, a następnie lakierobejcą, by podkreślić słoje drewna. Okucia zostały wykonane z metalu, ocynkowane i pomalowane farbą proszkową. Elementy, które znajdują się na karabinie – muszka szczerbinka, zamek spustowy karabinu oraz bagnet z boku karabinu są ułożone tak samo jak w oryginalne. Zaznaczyć należy, że w oryginale te elementy, które są ruchome w replice są one nieruchome. Repliki karabinów zostały nieco proporcjonalne zwiększone. Waga jednego karabinu to ok. 5 kg. Praca przy jednym karabinie wynosiła ok. 40 godzin.

Repliki karabinów, zostały wykonane w wolnym czasie własnoręcznie przez p. Mariana Klessę z pomocą p. Sławka Matelskiego i p. Jaromira Korty na podstawie oryginału karabinu z ekspozycji z Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

Karabiny można obejrzeć przy hali sportowej w Czerwonaku, ul. Leśna 6 przy tablicy upamiętniającej Powstańców Wielkopolskich z terenu gminy Czerwonak.

Serdecznie dziękujemy ww. Panom za włożony wysiłek i poświęcony czas.

Oryginał Mauser 88k:

 

Repliki karabinów:

Skip to content